Biztonsági és egészségvédelmi koordinátor
Biztonsági és egészségvédelmi koordinátor
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatait és a tevékenységének elvégzéséhez szükséges feltételeit az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet határozza meg. A munkavédelmi koordinátornak fontos szerepe van a kivitelezési terv készítése és maga a kivitelezés során is. Az építési munkahelyek magas kockázatú tevékenységek folynak, ahol komoly balesetek következhetnek be. Azokon a helyszíneken, ahol több kivitelező egyszerre dolgozik, különösen veszélyes környezet jön létre.
Mikor és hol van szükség koordinátorra?
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatai már a tervezés időszakában elkezdődnek, hiszen neki kell összeállítania a kiviteli terv Biztonsági és egészségvédelmi részét. Ebben kell meghatározni az építési munkahely sajátosságainak figyelembevételével a munkahelyre, illetve a munkavégzésre vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági követelményeket. A munkák előrehaladtával, illetve a körülmények változásából adódóan a biztonsági és egészségvédelmi tervet módosítja, aktualizálja. A biztonsági és egészségvédelmi tervben meg kell határozni és figyelembe kell venni azokat a munkafolyamatokat amelyek egy időben nem végezhetők.
A kivitelező munkáltató köteles biztonsági és egészségvédelmi koordinátort igénybe venni (foglalkoztatni vagy megbízni) a kivitelezési munkák alatt.
A munkavédelmi koordinátor legfontosabb feladata a munkaterületen munkát végző vállalkozások munkájának napi szintű munkabiztonsági összehangolása, és munkavédelmi szempontú rendszeres ellenőrzése.
Ki végezhet koordinátori feladatot és mi a feladata?
A koordinátor építési tevékenység alatti munkája munkabiztonsági szaktevékenység.
- A koordinátor legfontosabb feladata, hogy az építési-kivitelezési munkában együtt dolgozók (alvállalkozók) tevékenységét a biztonság szempontjából időben és térben összehangolja, megelőzze a magas kockázatú helyzetek kialakulását.
- Az építőipari biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatai már a tervezés időszakában elkezdődnek, hiszen neki kell összeállítania a kiviteli terv Biztonsági és egészségvédelmi tervét. Ebben kell meghatározni az építési munkahely sajátosságainak a figyelembevételével a munkahelyre, illetve a munkavégzésre vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági követelményeket.
- A koordinátor összehangolja a megelőzés és a biztonság általános alapelveinek megvalósítását, az egyszerre, vagy a csak egymás után végezhető munkafázisok sorrendjében, és szakmailag biztosítja a biztonsági és egészségvédelmi terv jogszabálynak való megfelelőségét.
- A fővállalkozónál (generálkivitelezőnél) kezdeményezi, illetve ellenőrzi, hogy a fenti rendeletben előírt kötelező bejelentés a m
- A kivitelezés során a koordinátor összeállítja a biztonsági tervre épülő munkavédelmi oktatási anyagokat.
- A munkák előrehaladásából, illetve a körülmények változásából adódóan a biztonsági és egészségvédelmi tervet módosítja, aktualizálja.
- Legfontosabb feladata munkaterületen munkát végző vállalkozások munkájának napi szintű munkabiztonsági összehangolása, és a munkafolyamatok munkavédelmi célú rendszeres, folyamatos ellenőrzése.
- Fontos feladat az adott építési területre vonatkozó munkavédelmi kockázatértékelés elkészítése is, amelyet a BET dokumentumával át kell adni a kivitelezésben résztvevő cégeknek.
A munkavédelmi koordinátor sikeres munkája szavatolja az építkezés balesetmentes befejezését, amivel a kivitelezési munka eredményességéhez is hozzájárul.
Fontos tudni:
A fővállalkozó/generálkivitelező biztonsági és egészségvédelmi koordinátor alkalmazási kötelezettsége nem mentesíti az egyes munkáltatókat a munkavédelmi feladataik alól.
Így a kivitelezési területen rendelkezniük kell és be is kell mutatniuk – az általános, és az adott munkaterületre aktualizált kockázatértékelésüket, valamennyi munkavédelmi tárgyú szabályozásukat, munkaeszközeik felülvizsgálati dokumentációit, valamint munkavállalóik orvosi alkalmassági igazolásait. Gondoskodniuk kell munkavállalóik adott területre érvényes munkavédelmi oktatásáról, függetlenül a koordinátor által megtartott oktatástól. A munkavédelmi koordinátort meg kell nevezniük az E-naplóban.
Vállalkozásunk az alábbi tevékenységeket végzi a koordinátori munkák során:
- Biztonsági és Egészségvédelmi Terv elkészítése
- Munkaterületre vonatkozó kockázatértékelés elkészítése
- Oktatási tematika összeállítása
- Munkaterületen munkát végzők oktatása (célszerűen a felvonuló cégek helyszíni vezetőit oktatjuk és adjuk át az oktatási tematikát, amely alapján a saját dolgozóik oktatását elvégezhetik)
- A kivitelezésben résztvevő munkáltatók, alvállalkozók munka és tűzvédelmi dokumentumainak ellenőrzése: kockázatértékelés, egyéni védőeszköz juttatás rendje, orvosi vizsgálat rendje, gépek üzembe-helyezési és felülvizsgálati dokumentumai, oktatások megtörténte, orvosi alkalmassági igazolás, tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvány, stb.)
- Helyszíni ellenőrzés (a megrendelő igényének megfelelő gyakorisággal) keretében az adott munkafázisnak megfelelő biztonsági intézkedések megvalósulása kerül ellenőrzésre (pl: leesés elleni védelem, veszélyes területek elkerítése, egyéni védőeszközök alkalmazása, megfelelősége, munkavállalók munkára alkalmas állapotának ellenőrzése, stb.). Az ellenőrzéseinkről minden esetben jegyzőkönyvet veszünk fel.
- Baleset esetén részt veszünk a kivizsgálásban.
- Részt veszünk az előzetesen bejelentett Hatósági ellenőrzésen
Ajánlatkérés során mindenképpen adja meg az alábbi adatokat:
- az építési projekt célját, tárgyát,
- az építési projekt helyszínét,
- várható kezdeti és befejezési időpontját
- hány fő koordinátorra van szüksége, milyen rendelkezésre állással
- kapcsolattartási adatokat (név, telefonszám)